Pokud není úkryt vybaven filtroventilačním zařízením, které dokáže přes filtry z nasávaného venkovního vzduchu odstranit většinu škodlivin, je zapotřebí zajistit dostatečné množství vzduchu pouhým větráním. Jak ale bezpečně větrat v podmínkách použití zbraní hromadného ničení (ZHN)? Někdo si řekne, že pootevře okno a když nic neucítí, potom vyvětrá. Může mít štěstí, protože v danou chvíli bude třeba venkovní vzduch nezávadný, ale kolikrát mu tento způsob vyjde? Některé bojové otravné látky nejsou ve vzduchu cítit buď vůbec, nebo až při vyšších koncentracích, kdy už může být pozdě na přijetí vhodných ochranných opatření. Když takový způsob nelze doporučit, jak tedy větrat co možná nejbezpečněji? Řešením je držet se určitých tabulek a doporučení, a snížit tak riziko nadýchání se zamořeného vzduchu. Důležité je vědět, jak dlouho a kdy se má větrat, a to s ohledem na meteorologické podmínky, počet ukrytých osob atd. Dodáváme doporučení spolu s tabulkami, jak si v takové situaci s jistou dávkou štěstí úspěšně poradit.
Toto poradenství má smysl pro toho, kdo nemá filtroventilační zařízení a zároveň se snaží o to, aby nebyl příliš zaskočen, kdyby události ve světě nabraly rychlý spád. V řadě oblastí je také nízká pravděpodobnost chemického, biologického, toxinového či jaderného útoku, takže by se v nich dalo snadno obejít i bez filtroventilačního zařízení.
Po obdržení potřebných informací (elektronicky, klasickou poštou, přes Uloženku, Zásilkovnu nebo po předchozí domluvě osobně) Vám sdělíme, kdy by pro Vás mělo být vše připraveno. K platbě budete vyzváni až těsně před vypracováním doporučení a tabulek.
Tabulkám a doporučením by měl dobře rozumět každý, kdo má ukončené základní vzdělání. V textech používáme cizí výrazy pouze tehdy, jestliže je to nezbytně nutné.
Potřebujeme znát místo plánovaného ukrytí, abychom mohli vypracovat podrobná doporučení. Dále je zapotřebí nám poskytnout seznam s polohou kritických objektů, pokud jsou do vzdálenosti 20–30 km od úkrytu, protože dobře znáte dané okolí. Jedná se o větší města (přibližně nad 100 000 obyvatel), chemičky, vodárny, velká průmyslová centra, plavecké a zimní stadiony, sklady hnojiv a pohonných hmot, rafinérie, elektrárny, civilní i vojenská letiště (i bývalá), radarová stanoviště, systémy protivzdušné obrany, vojenské základny a sklady munice, armádní protiatomové kryty, větší přehrady apod. Tyto podrobné informace nám umožní posoudit případný vliv okolního prostředí na plánované místo ukrytí.
Jsou tabulky „šité na míru“? A co doporučení?
Část tabulek je uzpůsobena pro danou oblast a doporučení dáváme taková, jak bychom sami v dané oblasti postupovali.
Nezničí se mi tabulky při běžném používání?
Všechny tabulky a návody jsou zalaminovány. Odolají vlhkosti, mastnotě i méně šetrnému zacházení.
Když se budu důsledně řídit doporučeními a informacemi z tabulek, znamená to, že mohu přežít v podmínkách použití ZHN bez filtroventilačního zařízení?
Samozřejmě. Ale poradit si v podmínkách použití ZHN nezávisí pouze na zajištění dostatečného množství kvalitního vzduchu.
Dovím se z tabulek i za jak dlouho bude nutné nejpozději začít větrat, aby se předešlo vysoké hladině oxidu uhličitého v krytu?
Ano. Z tabulek se také dovíte, jak dlouho můžete být bezpečně v režimu izolace, což je doba, kdy si musíte vystačit jen se vzduchem, který je v krytu. Důvodem může být například venkovní kouř.
Mohu prodloužit dobu izolace tím, že použiji ochrannou masku s novým filtrem?
Ne, protože ochranné filtry nezachycují oxid uhličitý.
Jaké jsou možné zdroje ohrožení škodlivými chemickými látkami?
Riziko zamoření vzduchu škodlivými chemickými látkami mimo chemický útok nebo různé požáry představují například chemičky, vodárny, plavecké stadiony, různá chladicí zařízení používaná zejména v potravinářském průmyslu a na zimních stadionech, sklady hnojiv apod. Havárie těchto zařízení mohou v některých případech ohrozit zdraví a životy obyvatel i do vzdálenosti několika desítek kilometrů. Záleží na množství a typu uvolněných škodlivin, meteorologických podmínkách atd.
Tabulky a doporučení se vypracovávají podle pořadníku a na řadu přijdete přibližně za 2–3 měsíce.
Tabulky a doporučení posíláme doporučeně Českou poštou nebo prostřednictvím Zásilkovny. Po předchozí domluvě je možné i osobní převzetí.
Platba probíhá bankovním převodem nebo po předchozí domluvě v hotovosti a žádost o zaplacení zasíláme až krátce předtím, než začneme zpracovávat tabulky a doporučení. Po obdržení platby je přibližně během týdne vše odesláno nebo připraveno k osobnímu převzetí.
Cena za tabulky a doporučení vhodného způsobu větrání v dané oblasti bez filtroventilačního zařízení je 4 389 Kč (tato cena platí pro Českou republiku). Poštovné nebo osobní převzetí, po předchozí domluvě, je zdarma.
V případě zrušení objednávky před zaplacením se neúčtuje žádný poplatek. Při zrušení objednávky do dvou dnů po zaplacení je poplatek 20 %, do tří dnů 50 % a nad tři dny 100 % (v tomto případě bude vše doručeno).
Nákupem se vyjadřuje souhlas s obchodními podmínkami.